privatei.co.il

בדיקת פוליגרף - האמת הגדולה עומדת להיחשף


האמינות של הבדיקה איננה 100 אחוז, וההערכה היא שיש מי שיודע להתגבר עליה, חוץ מזה, ישנה בעיה מוסרית להחליט אם אדם אשם או לא, רק בגלל שהוא הזיע או נשם בכבדות בעת שנשאל שאלה מסוימתלא פעם אנו שומעים בחדשות על אנשים שמוכנים ללכת "מרצונם הטוב" אל בדיקת פוליגרף על מנת לנקות את עצמם מכל אשמה.

זה קורה בעיקר כאשר התקשורת עורכת תחקיר גדול כנגד גורם מסוים, כאשר יש אווירה ציבורית כלפי מישהו או כאשר חברה מסוימת מאיימת מישהו בשקרים והוא מבקש להוכיח בתקשורת שהוא דובר אמת.

עולה השאלה, האם אכן בדיקת פוליגרף היא הפתרון לכל מי שרוצה להוכיח את חפותו ואם כן, מדוע בתי המשפט לא מוכנים להכיר בו כראייה. בטרם אנחנו עונים על שאלות אלה, נענה תחילה על השאלה, מהי בדיוק בדיקת פוליגרף.
 

העקרונות של בדיקת פוליגרף
בדיקת פוליגרף
בדיקת פוליגרף מתבצעת לרוב במסגרת מכון פוליגרף מורשה, לעיתים אותו מכון פוליגרף משמש גם משרד חקירות פרטיות לכל דבר.  

הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר שמחובר אל גוף הנבדק ובודק את הדופק שלו, לחץ דם, נשימה והזעה.

המכשיר עובד כך שכל תשובה שנותן הנחקר, מציגה פרמטרים מסוימים באמצעות מחטים, אותם פרמטרים נבחנים בסוף החקירה ואז ניתן לבדוק האם הנחקר דיבר אמת או שיקר.


על מנת שהחקירה תהיה מוצלחת, יש חשיבות למספר גורמים לפני ובזמן החקירה:

  • מכשיר תקני
  • הבדיקה צריכה להיערך על ידי גורם מוסמך שמוכשר לכך
  • יש לנסח את השאלות באופן כזה שיקשה על הנחקר לשקר. השאלות ייכתבו על פי מחקר מקדים של האירוע ושל הנחקר. השאלות צריכות להיות מנוסחות באופן ברור וקצר. 
  • על הנבדק להגיע אל בדיקת פוליגרף במצב רפואי תקני.
  • יש לוודא שהמשיב עונה אך ורק באופן חיובי או שלילי.
  • הניתוח אחרי בדיקת פוליגרף יבוצע על ידי חוקר מוסמך שעבר קורס פוליגרף.

אם בדיקת פוליגרף כל כך מקיפה, מדוע היא אינה חוקית?

חשוב להבהיר, הבדיקה לא נחשבת "ללא חוקית". היא פשוט לא מקובלת בבית משפט כראייה. יש לכך 2 סיבות עיקריות:

א.      האמינות של הבדיקה איננה 100 אחוז, וההערכה היא שיש מי שיודע להתגבר עליה ולעומת זאת יש מי שייכנס ללחץ בעת בדיקת פוליגרף ובכך מידת האמינות של תשובותיו מוטלת בספק.

ב.      ישנה בעיה מוסרית להחליט אם אדם אשם או לא, רק בגלל שהוא הזיע או נשם בכבדות בעת שנשאל שאלה מסוימת. אומנם הערכה היא שאדם שמשקר יזיע יותר, אך שוב מדובר בדבר סובייקטיבי. יש מי שעצם המעמד יגרום לו להזיע, עוד לפני שהוא בכלל יישאל שאלה אחת שתחרוץ את מידת אמינותו.


אז למה בדיקת פוליגרף נתפסת אמינה בציבור?

ובכן, יש כאן שילוב של אמונות טפלות והתייחסות תקשורתית לעניין. בציבור ישנה אמונה שאם אדם עבר בדיקת פוליגרף, הרי שהוא דובר אמת. אחרי הכל מכונת פוליגרף נחשבת למכונת אמת, שמגלה האם אדם שיקר או לא.

התקשורת כמובן איננה מנסה לשנות גישה זו, מאחר ולא אחת היא שימוש בכלי זה כאשר היא נדרשת לו. רק בשוליים היא מיידעת את הציבור, שאין המכשיר קביל בבית משפט. רוב הציבור לצערנו לא מודע לעובדה זו.


אומנם המכשיר יכול לשמש כלי עזר בחקירה ויכול להציג כיוונים שונים, אך פנייה אל מכון פוליגרף, עדיין לא מוכיחה סופית שאכן גורם מסוים אשם או זכאי
07/02/2011    privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2019 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לבצע בדיקת פוליגרף? מלאו את הטופס וקבלו פנייה
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!