privatei.co.il

חקירות מחשב - כשהמקום השמור ביותר נפרץ
בזמן שאנחנו שומרים את רוב המידע העסקי והאישי שלנו במחשב, אסור לנו לשכוח שאנשים מוכנים לעשות הרבה כדי לפרוץ למחשבים שלנו
 

נערה עם קעקוע דרקון, אחת מטריולוגיות הקולנוע והספרותיות המוצלחות של השנים האחרונות, הכניסה גם את כל מי שאינו בקיא בעולם המחשבים, למושגים כמו אקרים וגניבת מידע. ליזבת סאלנדר, גיבורת הסדרה, היתה אקרית שהכירה אקרים מכל רחבי העולם, ובאמצעות הידע שלה בתחום היא פלשה למחשבים שונים, במסגרת עבודתה במשרד חקירות ועבודות נוספות. 

עבור חוקרים פרטים שמתמחים בתחום של חקירות מחשבים, ליזבת סאלנדר היא דמות מציאותית לגמרי.

בשנות התשעים, עם הופעת האינטרנט במרחב הציבורי, החל הציבור להכיר את התחום של פשעי מחשב.

המשטרה שעד אז לא עסקה כמעט בתחום (לפי הסיפורים עד שנות השמונים היו בתחנות משטרה מחשב אחד שנועד להדפסות), הקימה יחידה מיוחדת לחקירה של עבירות מחשב, לצערנו המדינה לא מעניקה תשומת לב לתופעה וכיום היחידה כוללת 10 חוקרים בלבד. לצערנו גם לא נמסרים מספרים מדויקים על עבירות מחשב בישראל.
 

מה זה בדיוק עבירות מחשב?חקירות מחשב


על פי החוק שחוק ב1995, עבירות מחשב מוגדרות באופן הבא:

 • שיבווש או הפרעה למחשב
 • פלישה למחשבים או גרימת נזק לחומר שמצוי במחשב.
 • עיוות ראיות באמצעות מחשב

לכך נוספו במהלך השנים סעיפים שעוסקים בזיוף ברשת, עבירות מרמה והונאה, וכן עבירות מין כולל פדופיליה.

העבירות הנפוצות הן בדרך עבירות של פלישה אל מחשבים אחרים (מה שבעצם עושים האקרים), פגיעה במחשבים אחרים (באמצעות התקנת וירוסים, סוסים טרויאנים ועוד), עבירות זיוף, וקבוצה נוספת של עבירות נפוצות הן עבירות פדופיליה (מסחר בתמונות וסרטים של קטינים, ושידול קטינים).

אם נניח רגע לעבירות פדופיליה באן מתעסקת המשטרה הרי ששאר עבירות מחשב נחקרות על ידי חוקרים פרטיים. מדובר לרוב בעבירות שנעשות מטעמיים עסקיים-מסחריים.

עסק שרוצה לרגל אחר עסק אחר, פורץ למחשב שלו ומתקין אצלו תוכנה שמאפשרת לשאוב את כל המידע ממנו, במקרים קיצוניים, עסק שרוצה לפגוע בעסק אחר, זורע אצלו תקלות ווירוסים וכך פוגע בתפקוד המחשבים וגורם נזק לעסק.


הנה מספר דוגמאות למה שניתן לבצע במסגרת עבירות מחשב נגד עסק:

 • התקנת תוכנת האזנה דרך המחשב
 • קריאת התכתבויות פנימיות וחיצוניות
 • העתקה ומחיקה של קבצים
 • שינוי סיסמאות
 • הרס מערכת האבטחה
 • שימוש בפרטי מידע של העסק לצרכים שונים

רק לאחרונה שמענו כיצד גורמים בינלאומיים התקינו תועלת במחשבים הפועלים במתקן הגרעין האיראני בנתאז אשר גרמה להם נזק נרחב וקשה. לעיתים נגרם נזק שמוביל לשיתוק המערכת ולעיתים ניתן להתמודד איתו, אך בכל מקרה מדובר על הפסד כלכלי גדול.


כיצד מתמודדים משרדי חקירות עם עבירות מחשב?
 
חקירות מחשב, אליהן מכוונים משרדי חקירות, עוסקים בתחום אחד, פריצה למחשבים, מתוכו יוצאים לשני ענפים, ריגול תעשייתי והתקנת וירוסים. בשני המקרים יכול בית העסק להבחין שהוא נמצא תחת מתקפה, בסיטואציות הבאות:

 • נגרם נזק לא מוכר למחשבים, לאתר האינטרנט או לשרת של החברה.
 • ישנו קושי לבצע פעולות סדירות באמצעות המחשב.
 • בעל העסק מגלה בדרכים שונות שהמידע שלו חשוף לעיניי כל.
 • בעל העסק מגלה , שהחברה המתחרה פועלת בדיוק כפי שהוא התכוון לפעול.

כאן המקום לציין שתי נקודות משמעותיות, הראשונה, תוכנות ריגול ווירוסים היום הם מספיק משוכללים כדי שיאפשרו למחשב להאמין שהוא עובד רגיל בלי שהשפעה שלהם תחול עליו, הנקודה השניייה היא, בטרם ממהרים לבצע חקירות מחשב, יש לשלול אופציות אחרות, כמו ריגול תעשייתי מבפנים.

משרדי חקירות נוהגים להעסיק מומחי מחשבים, כולל אנשים שמתמחים באבטחת מידע, כדי לבדוק מקרה של פריצות למחשב (מפריצות לשרת המקומי, דרך פריצות לתוכנות דואר אלקטרוני ועד לאבטחת המידע שבאתר האינטרנט), ניסיון לעקוב אחר העקבות שהשאירו האקרים השונים עד לרמות הכי פרטניות, ובדיקה של מערכת האבטחה וסתימת חורים כדי שהמקרה לא יתרחש שנית.


הערכה היא שפריצה למחשב של חברה יכולה לגרום לנזק התחלתי של עשרות אלפי שקלים, עד שמגלים שבוצעה פריצה. במקרה ולוקח זמן לגלות אותה, זה יכול לגרום לנזק של מיליוני שקלים

15/03/2011    privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לקבל הצעות מחוקרים פרטיים מומלצים?
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!