privatei.co.il

חוקרים פרטיים - הורים בעקבות ילדיםמגוון הסכנות והריגושים מולם עומדים ילדינו, שולח הורים רבים להעסיק חוקרים פרטיים בתקווה לגלות מה קורה עם ילדיהם. ולנו נותר לשאול,  האם מותר להורה לעקוב אחר ילדיו?
 

רבות כבר דובר על מגוון הסכנות שאורבות לילדינו בכל פינה ברחוב וברשת הוירטואלית. רבות כבר דובר על מגוון המצבים המסוכנים אליהם מכניסים את עצמם ילדים, ולנו, ההורים אין מושג לגביהם. לא מעט הורים מצאו דרך פשוטה להתמודד עם המצב, הם פשוט שלחו
בלש פרטי שיבדוק מה קורה עם ילדיהם.

בטרם נסביר כיצד זה מתרחש ומה בדיוק יכול חוקר פרטי לעשות למען ההורה, יש להפריד תחילה בין שני המצבים, מצב בו הילד נכנס לסכנה ומצב בו הוא מכניס את עצמו לסכנה.
המצב הראשון הוא מצב פאסיבי, שלילד ובוודאי להורה אין שליטה עליו. סקלת המצבים בהם הילד נמצא בסכנה, גדלה מאוד בעשור האחרון בעקבות כניסתו של האינטרנט לחיינו וביתר שאת עם כניסתם של רשתות ופלטפורומות חברתיות שונות. למשל צ'אטים, פייסבוק, פורומים, אתרי הכרויות ועוד. בכולם נמצאת הסכנה לפיה ילד יכיר ברשת אנשים מפוקפקים בלי שידע מי הם באמת.

לאחרונה עסקה הווליווד בסיטאוציה זו, עם סרט "אמון" של דיווייד שווימר ("חברים"). הסרט מתאר כיצד ילדה צעירה מתחילה לצ'וטט עם מישהו שמספר לה שהוא בן גילה, עם הזמן מתברר לה שהוא גדול ממנה מעט, וכאשר הם נפגשים מתברר לה שהוא איש מבוגר. הוא שוכב איתה ועם הזמן מתברר לה ולמשפחתה שמדובר בפדופיל לכל דבר, שנוהג להכיר בנות צעירות , להתחיל איתן ולבסוף לשכב איתן. אומנם בסרט הם לא שוכרים את שירותיו של בלש פרטי, אך האבא מתפקד על תקן בלש כזה ועושה את העבודה בעצמו.

המצב השני אליו אנו מתייחסים הוא מצב אקטיבי, סכנה אליה מכניס את עצמו הילד, ביודעין או לא ביודעין. מדובר בעיקר על מצבים בהם הילד מתחיל להסתובב עם חבר'ה מפוקפקים, לצאת עד מאוחר, לעשן, לשתות, דברים שהוא עושה מתוך רוח נעורים, בלי לספר להוריו.

בין שני המצבים, מעבר לאקטיביות והפסאיביות של הילד, מצויים עוד שני הבדלים. ראשית, בסיטואציה הראשונה, לרוב יזמין ההורה חוקרים פרטיים (המתמחה במערב ואיתור אנשים) אחרי שהמקרה התרחש. בסיטואציה השנייה, הוא יזמין אותו תוך כדי התהליך. ההבדל השני, בסיטואציה הראשונה, ההורה והילד יחליטו יחד (או לפחות יידעו אותו) על הכנסת חוקר פרטי למקרה. בסיטואציה השנייה, הילד הוא זה שמבצעים נגדו את המעקב, ועל כן , ההורים לא יעדכנו אותו על כך.

מעט נתונים, קרוב ל-90 אחו מהילדים נוהגים לגלוש באינטרנט. קרוב ל-50 אחוז מההורים לא מתערבים בגלישה שלהם. את מירב הזמן הם מבלים בשיחות עם חברים, 40 אחוז מהילדים משוחחים עם אנשים לא מוכרים.מעקב אחרי ילדים

קרוב ל-20 אחוז מהילדים נוהגים להיפגש עם אנשים איתם הם דיברו באינטרנט, בלי ידיעת ההורים

 

מה החוק אומר בעניין

בגדול החוק מתיר להורה לבלוש אחר ילדיו, מתוך הנחה שמדובר בעניין של דאגה והשגחה על הילד. במיוחד כיום שסמכות ההורים מתערערת מדובר בעניין חשוב. עם זאת החוק לא מתיר לפגוע בזכויות הפרט ובחירותו, ומכאן שהמעקב לא יכול על חשבון חדירה לפרטיות של ילדים אחרים.

רצוי לציין שבדרך כלל משרדי חקירות נוהגים להעסיק בלשים לשעבר ממחלקות הנוער במשטרה, על מנת לבצע חקירות ילדים ולא חוקרים פרטיים רגילים.


האופציות שעומדות בפני ההורים
 
חוקר פרטי – מבחינת ההורים זה המצב האידאלי. חוקר פרטי, מקצועי, שיעשה את העבודה ויתן להם דו"ח שבועי. הוא יבצע מעקבים, יבחן אופציות לתשאול, יבדוק את המחשב של הילד, טלפון סלולרי ועוד. הבעיה היא, שהכנסת
חוקרים פרטיים לחדר של הילד וחיטוט בחפציו, יכול לנפץ לגמרי את רמת האמינות שיחוש הילד כלפי ההורה ואף ירחיק אותו ממנו יותר. בעיה שנייה היא, החוקר חייב להימנע על פי חוק, מתשאול וצילום של ילדים אחרים. דבר שיכול לפגוע בעבודתו.
במקרה כזה, רצוי שההורה יתשאל ילדים אחרים (במידת האפשר) ואף ידבר עם הוריהם, במידת הצורך.
 
תוכנות מעקב- מדובר על תוכנות שונות שניתן להתקין במחשב ולעקוב אחר הפעילות של הילד ברשת. מדובר על תוכנות כגון SHARP SPY, OFFICE CYBER ALERT ועוד. מדובר על תוכנות שיוצרות דו"חות ובחלקן אף תמונות מסך.
 
מעקב סלולארי – גם כאן יש שלל תוכנות ואפשרויות האזנה לילד. חשוב לציין שאסור לחוקר פרטי להאזין , אך הורה יכול לעשות זאת. במידה וההורה משתמש במה שהוא שמע לצרכים אחרים שלא השגחת הילד, הוא יכול לעמוד למשפט על כך.
 
מעקב אישי באינטרנט – אם אין ביכולתכם להשיג תוכנות מעקב, הרי שאתם יכולים לבצע מעקב אישי באינטרנט כדי לעקוב אחר ילדיכם, למשל, חיפוש בקבצים, בהיסטוריה של הגלישה, כניסה לצ'אטים תחת הניק שהוא בחר לעצמו, כניסה לפייסבוק שלו ועוד. חשוב לזכור, שכל כניסה כזו,  עלולה להיות מתועדת, וזה עלול לגרום אי נוחות בקשר ביניכם.
 
מצלמות נסתרות- יש הורים שלא מסתפקים במעקב של חוקר פרטי או במעקב ברשת, הם בוחרים גם להציב
מצלמות נסתרות בבית, ולהשתמש בהם, כדי לדעת עם מי הילד שלהם נפגש בבית בשעות שהם בעבודה...
 22/01/2012    privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לקבל הצעות מחוקרים פרטיים מומלצים?
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!