privatei.co.il

חוקר פרטי והחוק - מה מותר ומה אסור לחוקר פרטי לעשות?


חוקר פרטי


לא אחת אנו שומעים על חוקרים פרטיים שמסתבכים עם החוק. לעיתים קרובות מדי זה נובע בגלל הליכה בשטח האפור
 חוקרים פרטיים נפוצים פחות בישראל מאשר בחלק מן המדינות המובילות בעולם המפותח, ובראשן ארה"ב, המובילה מבחינת כמות חוקרים פרטיים לנפש. עם זאת, בגלל הגידול בהכרה הציבורית, משרדי חקירות פרטיות בישראל מתרחבים, ופועלים במגוון רחב פי כמה מן התחומים ה"מסורתיים" להם הוגבלו חוקרים פרטיים לפני אך כעשור, בעיקר האזנות סתר, חקירה תעשייתית ודיני האישות.


החוקר בעיני החוק

חוקים רבים מגדירים את תחומי הפעילות המותרת של חוקרים פרטיים, אולם ההוראה הרלוונטית ביותר לנושא זה הוא חוק החוקרים הפרטיים ושירותי השמירה משנת 1972. בחוק מוגדרים חוקרים פרטיים (כל מי שעיסוקו הוא איסוף מידע על הזולת ואינו שייך לסוכנות ממשלתית כלשהי, מחקר מדעי וכו'), ומוגדרת גם הפעילות האסורה עליהם וטיב האחריות של הלקוח (השולח) לגבי פעילותם, ועל כך פירוט מיד.

סיכום הכללים הרבים שמופיעים בקובץ החוקים הזה הוא האיסור על חדירה לפרטיות ושיבוש חקירה:

החוק ”דואג" בראש ובראשונה להצלחת החקירה של הרשות המבצעת (המשטרה והפרקליטות), ומציב מגוון כללים שמטרתם למנוע מגופים פרטיים, כולל משרדי חקירות, להפריע להתנהלות זו.

כך לדוגמא חל איסור ליצור קשר עם עדים פוטנציאליים, שמוגדרים ככל אדם שמופיע ברשימת העדים של המשטרה או הפרקליטות, או אפילו כל אדם שנחקר במשטרה, עד להגשת כתב האישום וההופעה בבית המשפט. קל וחומר שמוטל איסור חמור על כל ניסיון להשפיע, ישירות או בעקיפין, על תוכן או אופי העדות. על אותו העיקרון קיים סעיף חשוב שמתיר ליועץ המשפטי לממשלה לאסור על חוקרים פרטיים לחקור עד מסוים, במידה ושוכנע כי הפעולה עלולה להזיק לחקירה של המשטרה, או להשעות את החקירה עד למועד מאוחר יותר.

כחלק מחוק היסוד זכאי כל אדם, כמובן גם אם הוא עד, להגנה על פרטיותו, ולכן אסורה כל הטרדת עד גם ללא ניסיון להשפיע על עדותו. חדירה לפרטיות, ובכלל זאת האזנות סתר פסולות (כאשר אף אחד מן הצדדים לא מודע לאפשרות שיתכן ומתבצעות האזנות סתר, והשיחה לא מתקיימת במקום ציבורי ונגיש) אסורות אם כן באיסור חמור, בין אם מתבצעות על ידי חוקרים פרטיים או כל גוף אחר.


חוקרו כגופו?

בעקבות מקרה קצב (בעקבות משפטו של הנשיא לשעבר עלו חשדות לגבי הטרדת עדים על ידי חוקרים פרטיים בשליחות מקורבי הנשיא לשעבר) עלה לכותרות  הנושא המורכב של גבולות האחריות של השולח, או הלקוח. מובן כי בהתאם למה שהסברנו לעיל, חקירה או הטרדה של עד בצורה פסולה היא עבירה, ולכן חוקרים פרטיים שביצעו מעשה שכזה צפויים לשלילת רישיון וענישה פלילית.

לגבי האחריות של הלקוח, החוק קובע כי "שליחו של אדם כמותו", ולכן בניגוד למצבים אחרים, בהם הנאשם חף מפשע עד שיוכח אחרת, כאן על הלקוח להוכיח בצורה פעילה כי לא ידע ולא יכל לדעת (במאמץ סביר) כי החקירה נעשית בצורה פסולה, בכדי להיות פטור מכל אחריות. כמובן שהדרך הטובה ביותר להימנע ממצבים שכאלו היא שימוש אך ורק בשירותיהם של משרדי חקירות מוכרים ומנוסים, שחזקה עליהם שלא יפעילו חוקרים פרטיים בניגוד לחוק.


מקרה קצב הוא לא המקרה היחידי המוכר בו חוקרים פרטיים הסתבכו. חוקרים פרטיים היו מעורבים ומסובכים גם בפרשות נמרודי ופריצקי שהגיעו לכותרות

24/08/2011    privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לקבל הצעות מחוקרים פרטיים מומלצים?
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!