privatei.co.il

תוכנות מעקב - המחשבים בשירותם של חוקרים פרטייםלמעלה מ-60% מתקציב משרד ההגנה על ביטחון המולדת בארה"ב (DHS) מושקע בלוחמת סייבר ומודיעין. זו רק דוגמא אחת לשליטה של תוכנות מעקב על חיינו


לא השתכנעתם בשלטון המוחלט של המחשב? אין שום בעיה, הנה עוד כמה נתונים. מרבית (מעל ל-95%) מהתביעות שעושות שימוש בחקירות כלכליות מסתמכות על מידע ממוחשב. תוכנות מעקב מספקות מעל ל-70% מנפח הראיות שנאסף על ידי חוקרים פרטיים בתחומים כלכליים. מעל ל-95% מן העבירות על חיסיון מסחרי, שמגיעות לכדי חקירה של בלש פרטי או דיון משפטי, מתבצעות באמצעות תוכנות מעקב ודרך המחשב. והיד עוד נטויה.

וירוסים ורוגלות, ומה שביניהם

קיים בלבול משמעותי בכל הקשור לכל אותן "תוכנות מעקב זדוניות", וכדאי להתחיל מקצת אטימולוגיה. וירוסים הוא שם כללי לתוכנות שפוגעות בתפקוד המחשב. בדרך כלל המטרה היא פשוט להרוס. מהסיבה הפשוטה הזו לא מדובר בתוכנות שנמצאות בשימוש מאסיבי בקרב חוקרים פרטיים (או אפילו גופים ממשלתיים): בלש פרטי רוצה לגלות כמה שיותר (ואם אפשר גם בלי שיבחינו בכך), ולא להשאיר שלט ענקי הזועק "הייתי כאן".
תוכנות מעקב
רוגלות לעומת זאת הן תוכנות שמטרתן העיקרית היא איסוף מידע, בדרך כלל בצורה כמה שיותר דיסקרטית. הסוג הנפוץ ביותר של רוגלה, נכון לכתיבת שורות אלה, קרוי "סוס טרויאני". כמו האב טיפוס מן המיתולוגיה היוונית, הרעיון הוא להסתיר תוכנה זדונית (וברוב המקרים רוגלה ולא וירוס) במעטה של תוכנה תמימה או אפילו מועילה- "זאב בעור של כבש".


מה אומר על זה החוק

רוב המידע שלנו (בין 90-99% אצל הישראלי הממוצע) נשמר בצורה ממוחשבת, ולכן מובן שחדירה למרחב הסייבר הפרטי שלנו היא אם כל החדירות לפרטיות. המחוקק הישראלי קצת משתרך מאחורי שאר העולם המערבי בנושא הזה, אבל גם אצלנו חוקקו חוקים מפורטים (ועוד יותר מכך, תקדימים משפטיים) לגבי המותר, ובעיקר האסור לגבי תוכנות מעקב.

בלי להיכנס לזוטות, הרעיון המנחה הוא פשוט: תוכנות מעקב שאוספות מידע פרטי של לקוח כמוהן ככל חדירה אחרת למרחב הפרטי, ואסורות לפי חוק ההגנה על הפרטיות. במקרים מסוימים הרשות המבצעת מורשית לבצע חלק מן הפעולות הללו (וגם זאת, לאחר אישור שופט ובדומה לנוהל של האזנות סתר). בכל מקרה מדובר בפעילות "מחוץ לתחום" עבור בלש פרטי או כל משרד חוקרים פרטיים.


אז רגע, איך בכל זאת משתמשים בתוכנות מעקב בחקירות פרטיות?

בדיוק כמו בהאזנות סתר למען האמת. תוכנות מעקב מותרות בשימוש להשגת כל מידע שמצוי ברשות הרבים או ברשותכם- איסוף מידע נגיש ברשת, הקלטה של אירועים ופעולות במחשבים שלכם וכו'. בפועל, חוקרים פרטיים משתמשים רבות במגוון תוכנות מעקבים, בין השאר:

1. תוכנות ניטור פעילות במחשב (שלכם)- הנפוצות שבהן הן מסוג "KEY/SCREEN LOG"- תוכנות שרושמות את כל הלחיצות (מקשים ועכבר) ו/או את כל תמונות המסך במחשב. תוכנות מעקב מתקדמות יותר (ואנליזה של בלש פרטי שמבין בתחום) יכולות להפיק מידע רב ערך כמו יעילות של עובדים (כמה אחוז מהזמן "מבוזבז" במייל ובאינטרנט), פעילות לא חוקית, "דליפת מידע" מן הארגון וכו'.

2. תוכנות ניטור רוגלות ותוכנות זדוניות- למעשה סוג של "אנטי וירוס". האתגר שבדרך כלל מצריך יעוץ בלש פרטי הוא להבין איך בדיוק ועל ידי מי נשתלו תוכנות כאלו ברשת שלכם.

3. ניתור פעילות ברשת- מגוון רחב של תוכנות וגישות אנליטיות, שיכולות לספק מידע מסחרי וכלכלי רב. בין השאר- טראפיק לאתרים מסויימים והשינוי בו (שיכול להעיד על שינוי בפעילות העסקית של מתחרים לדוגמא), מידע על העברות כספיות ועוד.

השימוש בתוכנות מעקב, ביחוד על ידי חוקרים פרטיים, מוגבל ומוסדר על פי חוק. עם זאת, עדיין מדובר באחד הכלים החשובים (והיעילים) לאיסוף מידע שבאמתחתו של בלש פרטי
 
06/12/2011    המאמר עודכן בתאריך 17/07/2012    privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לקבל הצעות מחוקרים פרטיים מומלצים?
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!