privatei.co.il

כל מה שצריך לדעת על האזנות סתרעוד לפני עידן הסלולאר, האזנות סתר היו תופעה מדאיגה, עידן הסלולאר רק הגדיל את שכיחותן והפך אותן ליותר זמינות


על פי נתונים שפורסמו בכנסת על פי מחקר שהזמינה ועדת חוק חוקה ומשפט, מבצעת משטרת ישראל יותר מ-1250 האזנות סתר בשנה. בארה"ב אומנם כמות האזנות סתר היא גבוהה יותר, והיא מגיעה כמעט ל-1900 האזנות סתר בשנה. אך אם עושים בדיקה יחס אוכלוסייה-האזנות סתר, מגלים מן הסתם פער עצום ביחס שבין האזנות סתר שנעשות בישראל לעומת כמות מזערית בארה"ב.

רצוי לציין שבשני המקרים, מדובר על מדינות שנלחמות נגד איומי טרור שונים., וחלק מהאזנות סתר קשורות לכך. לפי שאנו מתחילים לבדוק את נושא התקנת
ציוד בילוש והאזנות סתר בישראל, יש להבהיר שהאזנות  שהמשטרה מבצעת נעשות (או אמורות להיעשות) באישור בית משפט.

המשטרה מקבלת צו שמאשר לה להאזין לגורמים שונים, במידה והם חושבים שבכך הם יוכלו למנוע פשע עתידי, פעולה אחרת שיכולה לגרום לפגיעה באוכלוסייה או ברכוש, או לשם הפללת חשודים. זאת להבדיל מהאזנות סתר אליהן אנחנו נתייחס והכוונה להאזנות סתר המבוצעות על ידי גורמים פרטיים.


מה אומר החוק בעניין
 
ב-1979 עבר בישראל חוק האזנות סתר. חוק זה קובע שהאזנת סתר היא האזנה לשיחה ללא הסכמה של אף מהמשתתפים בשיחה.

במילים אחרות, אם אנחנו נאזין לשיחה שלא היינו חלק ממנה, אנחנו למעשה עוברים דבר עבירה והעונש המירבי בחוק על עבירה זו הוא 5 שנים. המטרה היא למנוע פגיעה בפרטיות של אזרחים. כמובן שהאזנות סתר אלה, אינן קבילות בבית משפט כראייה גם אם דובר בהן על עבירה כלשהי.
 
ובכל זאת כיצד כן ניתן לבצע האזנות סתר? ניתן לבצע האזנות סתר אם אנחנו משתתפים בשיחה. זה יכול להיות באמצעות הקלטה במכשיר הטלפון, שיחה ברשות רבים (מקום בו ברור שהשיחה גלויה ונעשית בפרהסיה),  או באמצעות הקלטה של השיחה עם מכשיר הקלטה.

בכל מקרה נצטרך להשתתף בשיחות אלו, ולהקליט אותן כדי להוכיח את דבר העבירה. כמו כן תקופת האזנה הינה מוגבלת בזמן שקובע הצו, ואם ניתן יש לציין מראש מאילו ובאילו קווי טלפון נתקין
ציוד האזנה.

האזנות סתר
מה עושים עם שיחות לא רלבנטיות
 
בלא מעט מקרים, מגלים חוקרים פרטיים שהם האזינו לא רק לשיחות שהלקוחות שלהם ביצעו עם נשואי החקירה כדי להוציא מהם את האמת, אלא גם לשיחות אישיות ואינטימיות שכלל לא קשורות לנושא.  על פי חוק אסור  להם לעשות זאת וכן אסור לתמלל אותם ואסור כמובן להעביר אותם הלאה בשום אופן ובוודאי לא לשם פגיעה באותו גורם.
 

מה ניתן לעשות עם האזנות סתר
 
לא מעט פעמים משתמשים חוקרים פרטים בהאזנות סתר כדי להשיג מידע. זה יכול להיות מידע שיעזור בהמשך החקירה (מציאת כיוונים חדשים) וזה יכול להיות מידע שיביא להפללה. בכל מקרה האזנת סתר חייבת להתבצע רק אם היא אכן תורמת לחקירה. במקרים ספורים בלבד יאפשר בית המשפט לחוקר פרטי לבצע האזנה בין שהוא או לקוחו ישתתפו בשיחה.
 
חוקר פרטי הוא איננו חוקר משטרה ועל כן איננו יכול לבצע האזנות סתר בלי הגבלה ובלי צו. הוא כן יכול לבצע מעקבים (גם במגבלות החוק) אחר החשודים ולהאזין להם במקומות ציבוריים, במקרה כזה הוא יוכל להשתמש במידע שנחשף בפניו להמשך החקירה.
 

חשיפת ציוד האזנה
 
הקשר בין חוקרים פרטים אל האזנות סתר הוא בעיקר בתחום של חשיפת
ציוד האזנה. במידה ואנחנו חושדים שמישהו מאזין לנו, אזי שנרצה להזמין חוקר פרטי מנוסה, שידע לבדוק היטב את המשרד או את הבית כדי לגלות האם התקינו אצלנו ציוד האזנת סתר.

ציוד זה יכול להיות מותקן בקו הטלפון עצמו, אך למעשה בכל מקום שהוא, מבית המנורה, דרך המצית שלנו ועד מקומות שונים בחלל החדר. איתור ציוד זה ימנע האזנה עתידית מאותו מקום. עד איתור ציוד האזנה, מוטב לא להשתמש בקו בו יש חשד להאזנה ולהשתמש בקו טלפון חלופי.

 
05/07/2010    www.privatei.co.il
פורום חוקרים פרטיים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר privatei.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מחפש ציוד בילוש? קבל הצעות מבתי העסק הטובים בתחום
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!