privatei.co.il

פורום חוקרים פרטיים

מנהלי הפורום:
גיורא קציר - ג. קציר חקירות
גיורא קציר - ג. קציר חקירות
גיורא קציר, בן 64, חוקר פרטי מזה למעלה..
הודעות רלוונטיות מהפורום:
ייעוץ לטיפול בבעיה.
31/01/2022 15:38 שלום רב, בבקשה זקוק לייעוץ.. בנו של השכן שמעליי שדירתו צמודה לגג גורם לי לנ
איתור ומעקב
29/01/2022 20:22 🅰️ האם מותר לחוקר פרטי ברשיון להעזר בכל הגופים שציינת לצורך איתור מקום מגו
שאלות ל-״ ג. קציר חקירות״
29/01/2022 20:17 🅰️ האם מותר לחוקר פרטי ברשיון להעזר בכל הגופים שציינת לצורך איתור מקום מגו
איתור הרשאה
16/09/2021 18:51 איך מאתרים אם אכן חוקר פרטי בעל רישיון? מתי תתפרסם רשימת משרד המשפטים? 2.אי
כניסה לפורום

האזנות סתר – כל מה שרציתם לדעת

כחלק מהעידן החדש, בו הכל מתועד ונמצא במרחק נגיעה במכשיר הסמארטפון שלכם, קיימת רמת חשיפה גבוהה מאוד לפרטים האישיים שלכם. כל שיחה שתבצעו, יכולה להגיע אל אוזנו של אדם אחר. התופעה נקראת האזנות סתר, אבל מה הן האזנות סתר? האם הן חוקיות? ואיך מתמודדים איתן? תגלו מיד.
 
האזנת סתר היא הקשבה או הקלטה לשיחה שבוצעה בחוסר ידיעה של לפחות אחד מהנוכחים בשיחה. האזנה זו אינה בהכרח טלפונית, היא קיימת גם בתקשורת מחשבים, גורמים ביטחוניים וכדומה.


האזנות סתר והחוק


כדי להבין מה מוגדר ומותר כהאזנת סתר חוקק חוק "חוק האזנת סתר, התשל"ט 1979".
 
חוק זה מגדיר האזנת סתר כ"האזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת באמצעות מכשיר, ללא הסכמת אף אחד מבעלי השיחה" (אתר 'כל זכות') כאשר "שיחה" מוגדרת כ"בדיבור או בבזק, לרבות בטלפון, בטלפון אלחוטי, ברדיו טלפון נייד, במכשיר קשר אלחוטי, בפקסימיליה, בטלקס, בטלפרינטר או בתקשורת בין מחשבים" וכאשר "בעל השיחה" מוגדר כמדבר עצמו, נמען השיחה, משדר השיחה (כדוגמה: מוקד שירות לקוחות), ומי שהשיחה מיועדת להיקלט אצלו.
 
האזנות סתר חוקיות במדינת ישראל הן האזנות סתר ממניעים ביטחוניים, באישור ראש הממשלה ושר הבטחון ומכוונה למניעת פשיעה ואיתור עבריינים באישור משטרת ישראל ושופט בבית המשפט המחוזי.
 
במגזר הפרטי, ניתן לבצע האזנת סתר במקרים של האזנה לשידורים פרטיים כגון שידורי רדיו או שיחה המתבצעת בשטחים ציבוריים. בנוסף, ניתן להקליט שיחה טלפונית פרטית גם אם הצד השני בשיחה אינו מודע לכך. המגזר הפרטי אינו דורש אישורים כלשהם לביצוע האזנות סתר חוקיות.
 
האזנת סתר לא חוקית מוגדרת כהאזנת סתר שבוצעה על ידי רשות מוסמכת ללא היתר האזנה, ואדם פרטי שחרג מהמגבלות החוקיות של האזנת סתר פרטית.
 
בית המשפט המחוזי בת"א קבע כי עיון במסרונים במכשירים סלולריים וצילומם אינו נחשב כהאזנת סתר.
שיחות נוספות שאסורות להאזנה הן שיחות עם אנשי מקצוע בעלי סיווג: עורכי דין, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, רופאים, וכהני דת, למעט במקרים שקיימת מטרה לשמירה על בטחון המדינה והציבור או לחלופין, איתור עבריינים ומניעת פשע. חל איסור על האזנה לשיחה בה נכח חבר כנסת, למעט כעדות משפטית, ולאחר אישור שופט ניתנת לפרסום.
 
אדם שהורשע בעבירת האזנת סתר, ירצה עונש של עד חמש שנות מאסר, עונש זה חל גם על מתקין מכשיר ההאזנה.
 

דרכים לביצוע האזנות סתר

האזנת סתר לרוב מבוצעת כדי לדלות מידע, או כדי לחקור מקרים שקרו.
האזנות סתר מתבצעות במספר דרכים עיקריות:
 • יישומון הקלטת השיחות במכשיר הסלולרי שלכם יכול לשמש כאמצעי להאזנת סתר, בהמשך תדעו האם מותר על פי חוק להקליט שיחות במכשיר הנייד שלכם.
 • מכשירי הקלטה והאזנה למיניהם:
  • נגני מוסיקה (MP3 וכדומה)
  • מיקרופונים מקליטים חבויים: מתחת לחולצה, במכשיר סלולרי, בפריט מסוים
  • מכשירים סלולריים: בכל מכשיר סלולרי קיים מיקרופון הפעיל 24 שעות ויכול להקליט את הסביבה
  • מכשירי האזנה המשדרים למכשיר: מיקרופונים המשדרים בשידור חי את מה שהם קולטים אל מחשב או מכשיר מסוים.
 • האזנה ממוחשבת – פריצה לרשתו שידור והאזנה לרשתות אלה באופן לא חוקי. 

איך ניתן לזהות האזנת סתר שאינה חוקית?

ברוב המקרים, אין אפשרות לזהות אמצעים להאזנת סתר, אך ניתן לשים לב לסימנים המעידים על האזנת סתר:
 • פריטים שאינם שייכים לאפיון המיקום בו אתם נמצאים – אם אי פעם תהיו נוכחים בשיחה ויש לכם חשש שמאזינים לכם, שימו לב האם קיימים פריטים מחשידים בסביבתכם. למשל, בובה בתוך משרד היא פריט מיותר, ויכול להיות שהיא מכילה מכשיר האזנה. ניתן לבקש להוציא את הבובה מהמשרד.
 • מכשיר סלולרי שנמצא על השולחן, קרוב אליכם – אם מישהו ירצה להקליט אתכם במכשיר הסלולרי שלו, סביר להניח שהוא לא יהיה בתוך כיס המכנס. שבו רחוק מהמכשיר הסלולרי או בקשו לראות את המסך.
 • בליטות מתחת לבגדים – מכשיר האזנה שלא הוסתר כראוי, יראה סימנים בולטים מתחת לפרטי לבוש. בליטה באזור החזה או כבל מתחת לחולצה באזור הגב יכולים להיות מחוברים למכשירי ציתות
 • דיבור שאינו תואם את רוח השיחה – אם אתם שמים לב שהשותף שלכם לשיחה מדבר בצורה שאינה אופיינית לו או שאינה תואמת את הלך השיחה, כדאי לשים לב. שיחה שאמורה להיות סוערת, אך מאוד רגועה מצד השותף שלכם, מעידה על משהו לא תקין.
 • הפרעות לא שגרתיות במהלך השיחה – אם קיימים קיטועים רבים או רעשים לא מוסברים תוך כדי השיחה, אפילו רעש של אנשים מדברים, כנראה שאתם לא לבד.
 

מניעה והתמודדות עם האזנות סתר

מניעת האזנת סתר היא אינה פעולה פשוטה. מכיוון שאין לכם שליטה על מכשירים שאינם שלכם, ניתן לשים דגש על הסממנים להאזנת סתר ולחשוב פעמיים לפני כל מילה שאתם אומרים. שימו לב שהאדם שמשוחח איתכם, בין אם זו שיחה פרונטלית ובין אם זו שיחה טלפונית, לא נעלם לעיתים קרובות לזמנים קצרים ושהוא מרוכז רק בכם.
 
אם קיים חשש שהאזינו לכם שלא כדין, ניתן להגיש תלונה כנגד אדם או ארגון לפי חשדכם, ככל שיהיו לצידכם מספר רב של ראיות או סממנים, כך יהיה ניתן להגיע לתוצאות מספקות ומהירות יותר.
האזנת סתר מתרחשת באופן רציף בכל אמצעי התקשורת המקליטים שיש ברשותנו וברשות הארגונים המאושרים להאזין.
 
כפי שנוכחתם לגלות, ניתן לבצע האזנת סתר באופן חוקי בתנאים מגבילים, אך חשוב מאוד להיות מודעים לסביבתכם, ולהיות עירניים ולשים לב לסממנים המעידים על האזנת סתר.
חוק האזנת סתר חוקק בעקבות הזכות לפרטיות, חוק כבוד האדם וחירותו וחוק הגנת הפרטיות, ועדיין ניתן לראות שאפשר להאזין לכם באופן מתמיד לכל שיחה שאתם מבצעים.
חשוב להימנע מהאזנת סתר שלא כדין כדי להימנע מעונשים כבדים.
במקרה של חשד סביר להפרת הפרטיות שלכם מומלץ לפנות לגורם משטרתי לטיפול חוקי בהאזנת סתר.

האזנות סתר - שאלות פופלאריות של גולשים

גילוי האזנות סתר , דיווח
13/01/2014 15:29   |   עמיר

שכרתי בלשים פרטיים לא מזמן כדי לבצע גילוי האזנות סתר בטלפונים של המשרד. עלינו שהטמינו לי כמה מכשירי ציתות, רציתי לדעת האם המשטרה עושה משהו בעניין או שאין טעם להתלונן על כך? עמיר

האזנות סתר לסבים
29/06/2014 15:03   |   אם מודאגת

שלום רב, הורי בעלי המנוח תבעו אותי להסדרי ראיה עם נכדם. לאחר שהילד (בן 3) התחיל לחזור מהם עצבני, עצוב, לא הסכים ללכת אליהם וכדומה, התחלתי לשים מכשיר האזנה בתיק שלו. מהאזנה להקלטות נשמע  שהוא עובר התעללות נפשית קשה מאוד. בנוסף אני שומעת על כל מיני תוכניות להפיל אותי ולסבך אותי ולגרום לי סבל רב. אני..

האזנות סתר
19/06/2018 20:37   |   לילי

שלום לכם. אני חושדת שיש האזנה לנייד שלי. ידוע לי שיש אפשרות להאזין לשיחות גם בחלל החדר. אם אני מוציאה את כרטיס הסים מהמכשיר- האם עדיין אפשר להאזין לשיחות שמתנהלות לייד הנייד שלי? מה טווח ההאזנה? כלומר- כמה רחוק אני צריכה לעמוד כדי שלא יהיה אפשר להאזין?

האזנות סתר
20/06/2018 14:07   |   לילי

גיורא שלום תודה על תשובתך. ידוע לי שכיום באמצעות ספייפון אין שום בעייה להאזין לכל נייד. רציתי לדעת - אם אני מוציאה את הסים ואת הבטריה- האם עדיין ניתן להאזין לשיחות בחלל החדר, גם כשהנייד סגור?. אני רוצה לדעת אם  הוצאת הנייד והבטריה תמנע  אפשרות להאזנה (כמובן שאני מתכוונת להחזיר מידי פעם את הסים..

האזנות סתר לנייד
08/07/2019 12:13   |   מירי

שלום לכם, ידוע לי שהנייד יכול להקליט שיחה הנאמרת בחדר גם כאשר הנייד סגור. האם כאשר אני שמה את הנייד על "מצב טיסה"- האם הנייד  יכול להקליט את הדברים הנאמרים בחדר? תודה.

האזנות
17/01/2019 07:56   |   יעקב

למיטב ידיעתי אסור לבצע האזנות סתר וגם מעקב הוא לא חוקי (כאשר הנעקב לא יודע זאת כמובן). לא ברור לי למה האזנות סתר לא יכולה להיחשב כראיה בבית משפט אבל מעקב סתר כן.. תוכל לבאר לי את הנושא?

חשד להאזנת סתר
04/03/2021 15:56   |   תום

שלום רב, אני חושד שגרושתי מבצעת האזנות סתר לפלאפון שלי(אנחנו בהליך משפטי). אשמח לדעת כמה זה עולה פחות או יותר לבדוק זאת. המון תודה מראש, תום

עובד שאנו חושדים בו
25/01/2017 13:14   |   יובל

שלום רציתי לשאול לגבי עובד שאנו חושדים בו שבמהלך עבודתו משתף פעולה עם מתחרים שלנו ומעביר אליהם חומרים על לקוחות חדשים וקיימים. לעובד יש טלפון מהעבודה ועלתה האפשרות לבצע האזנות סתר לטלפון. האם העניין חוקי? תודה יובל

האזנה לביתי
01/11/2018 16:41   |   שמעון

האם מותר לי לשים בחדר השינה של ביתי מכשיר להקלטה של האזנות סתר? אני רוצה להבין עם מי היא מדברת - אנחנו חושדים שהיא מנהלת קשר עם אדם מבוגר והתכנים של השיחות הם מיניות

מחיר בלש פרטי
05/08/2013 15:03   |   אסתר

הזמנתי אצל בלש פרטי גילוי האזנות סתר במשרד שלי. הוא דרש ממני מחיר כפול גם על עבודת הגילוי וגם על הטמנת ציוד שסותר את האזנה. בהיכרותכם אתם התחום נהוג שבלש פרטי מחיר ידרוש פעמיים, זה לא אמור להיות חלק מתהליך הגילוי? תודה אסתר

שאלה לגבי האזנות
16/03/2017 19:41   |   רינה

הורה (בד"כ עם חשש לדופי כלשהו) נפגש עם ילדו נחשב מקום ציבורי? שכן המקום מרושת במצלמות גם בחדרים עצמם. האם מכשיר הקלטה מוסתר עדיין ייחשב כעבירה על חוק האזנות סתר במקרה כזה?   3. האם הורה שהינו האפוטרופוס הטיבעי של ילדו, ייחשב כאילו הוא צד בשיחה למרות שרק הילד עצמו נוכח בהקלטה (כמו בגן..עסקים מובילים בתחום האזנות סתר

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
Copyright © 2022 privatei.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חוקרים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חקירות פרטיות
מעוניינים לקבל הצעות מחוקרים פרטיים מומלצים?
אנחנו עובדים עם החוקרים הפרטיים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!